HTML

bigblogger

Napi politikai kommentek itt hívom fel a figyelmet, hogy a bigblogger@freemail.hu címre írt leveleket nem kapom meg.

Friss topikok

75 éves a LEGO

2007.08.11. 04:39:00

bigblogger

A LEGO mára már nem csupán egy márkanév, hanem fogalom is. „LEGÓZNI” annyit jelent, mint a kreativitást és fantáziát felhasználva alkotni játék közben.

A játék a képzelőerő használatára sarkall, új ötleteket, alkotókedvet igényel, kreatív kifejezőkészséget formál. Az idén 75-dik születésnapját ünneplő LEGO filozófiája szerint a „jó játék” gazdagítja a gyerekek életét, a játékon keresztüli tanulás és felfedezés örömét adva.

De hogy is kezdődött?

Az alapító, a dán Ole Kirk Christiansen – foglalkozását tekintve ácsmester - 1932-ben fából faragta az első játékot, egy kacsát, amelynek a LEGO nevet adta. A mozaikszót a dán LEG GODT kifejezésből rakta össze, ez magyarul annyit tesz: „jót játszani”. Érdekes, de véletlen egybeesés, hogy a LEGO szó latin jelentése: összerakni.

Ma az alapító unokája, Kjeld Kirk Kristiansen, és a fia az ötödik legnagyobb játékgyár tulajdonosai. A LEGO 75 éve a legismertebb és legjobban szeretett játék a világon.  

A fantasztikus ötleten alapuló, világhíres játék, először a Fortune Magazintól, majd a Brit Játék Kiskereskedők Egyesületétől (British Association of Toy Retailers) nyerte el az évszázad játéka címet. Az évek során több különféle játékdivatot ért meg a népszerű építőkocka gyártója, ám sosem távolodott el a klasszikus alaptól, a LEGO kockáktól, így tudott újabb és újabb termékeivel is mindig az élen maradni. Mottója: „Csak a legjobb elég jó!”

A hagyományok tiszteletben tartása mellett a LEGO nyomon követi a legújabb játéktrendeket. A vállalat 120 főből álló kreatív csapatának tagjait komoly felvételi vizsgán választották ki, amelyen a kreativitás és a kézügyesség a legfontosabb szempont.  Jelenleg a csapatban 15 ország kreatívja dolgozik, akik a világ különböző részén folytattak művészeti vagy design tanulmányokat.  

Fajátékoktól a modern robotokig

A gyermekjátékok folyton változó világában a LEGO szisztematikusan fejleszti termékeit, felhasználva a gyermekek és felnőttek körében folyamatosan végzett kutatások eredményeit. Kiemelt szempont a gyermekek logikájának és kreativitásának, a komplex problémák megoldási készségének fejlesztése, amelyek kulcsfontosságúak a gyermekek fejlődésében. Ezen alapelveknek és a hangsúlyos kutató-fejlesztő munkának köszönhetően a LEGO világszerte elismert, pedagógiai intézetekben és iskolákban is használt különleges, kreatív játékanyagot kínál.

Bár a folyamatosan bővülő játékpiacon már az elektronikus játékok is versenyre kelnek a hagyományos játékokkal, mégsem kétséges, hogy a LEGO kockák a jövőben is megmozgatnak minden korosztályt. Két LEGO darab összeillesztése olyan intuitív gondolkodást igényel, kreatív és spontán örömöt jelent, amit soha nem lehet majd helyettesíteni elektronikus termékekkel.

 A LEGO „lépcsőfokok”

A LEGO kockák fejlődésének lépcsőfokai közül először az építéshez feltétlenül szükséges alapvető formák és építő darabok születtek meg. A következő lépcsőt a mozgó tárgyak készítéséhez szükséges elemek jelentették: kerekek, motorok, vonatok és sínek. Ebből a koncepcióból nőtte aztán ki magát a LEGO TECHNIC sorozat.

 A pici és már nagyobb gyerekek játék szokásait vizsgálva jött az új ötlet: kockákat a kicsi ujjak számára is! Így született meg a LEGO DUPLO, amely nagyobb méretével a legkisebbek számára kínálja az építés örömét

A LEGO ember megjelenítésével új koncepció részeként készültek el az első LEGO figurák, akik kedves esetlenségükben, azóta is a reflektorfényben állva népesítik be a LEGO világot. A kezdetben kötelezően sárga arcú alakok mellett mára megtaláljuk a kínálatban Harry Pottert, a Mikulást és Stephen Spielberg-et, vagy akár a Star Wars szereplőit is, sőt mára már afro-amerikai LEGO figurák is megjelentek.  

A németországi és külföldi gyárakban évente 17,8 millió kockát és más elemet készítenek, ami óránkénti 2 milliót, azaz percenként 33,824 darabot jelent. 2 200 különböző formájú elem és 55 szín teszi igazán sokszínűvé a LEGO termékkínálatát.

 Hogyan készülnek a LEGO kockák?

A kialakítás során a kockákat 232 Celsius fokra melegítik, amíg olyan nem lesz az állaga, mint a tésztáé. Ezután 25-150 tonnás nyomás alatt formába öntik, majd hét másodpercig hűtik, és csak azután veszik ki a formából. A formák két ezred milliméteres pontossággal dolgoznak, ezért egy millióból mindössze átlagosan 18 olyan darab akad, amely nem felel meg a szigorú minőségi követelményeknek.

LEGOLAND

A rajongók legnagyobb örömére 1968-ban megépült az első LEGOLAND park, a dániai Billundban, amit a 90-es években újabbak követtek Windsorban és Kaliforniában, majd 2002-ben Günzburgban. 2007 áprilisától pedig Berlinben a LEGOLAND Felfedező Központ is várja a LEGO világának kedvelőit.

Meghökkentő LEGO számok:

  • Az elmúlt évek adatai alapján idén több mint 400 millió gyermek és felnőtt játszik LEGO kockákkal
  • Ha 40 000 000 000 LEGO kockát egymásra illesztenének, elérhetnék vele a Holdat
  • Megközelítőleg hét LEGO készletet adnak el másodpercenként a világon
  • A LEGO termékeket több mint 130 országban értékesítik
  • Óránként több mint két millió LEGO kockát gyártanak le, tehát 33 824-et percenként, azaz 564-et másodpercenként
  • Az egy évben eladott LEGO készletek együtt 77,8 méter magasan töltenének meg egy  focipályát
  • Az egy évben eladott LEGO kockák, sorba, egymás mellé téve, több mint ötször érnék körbe a földet
  • Átlagosan 62 LEGO kocka jut egy emberre a földön
  • Azóta, hogy 2001-ben megszülettek a BIONICLE család első teremtményei, 150 millióan lettek, ami több mint Franciaország és Nagy Britannia együttes lakossága
  • A LEGO billundi raktárában nyolc robot és 15 daru óránként 660 rekesz kockát mozgat meg
  • A világ gyermekei összesen 5 billió órát töltenek LEGO-zással egy évben
  • Az évenkénti 306 millió darabos termeléssel a LEGO a világ legnagyobb gumiabroncs gyártója
  • A gyárban a LEGO kockákat tökéletesen egyformára gyártják, 0,002 milliméter eltérést tolerálva
  • A LEGO Klubnak 2,4 millió tagja van szerte a világon
  • 1949 óta megközelítőleg 400 billió LEGO kockát gyártottak
  • 6 db 8 fejes LEGO kocka összeillesztésének 915 millió módja létezik

Szólj hozzá!

Címkék: legó

A bejegyzés trackback címe:

https://bigblogger.blog.hu/api/trackback/id/tr1137311

Trackbackek, pingbackek:

Pingback: Turulcsirip - Bloghu 2007.08.11. 05:07:45

[...]már nem csupán egy márkanév, hanem fogalom is. „LEGÓZNI” annyit je..[...]

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása